Choroba Okluzyjna
Choroby stawu skroniowo – żuchwowego
Choroby stawu skroniowo -żuchwowego objawiają się bólem przy otwieraniu i zamykaniu szczęki, często tym czynnością towarzyszą trzaski, które są objawem przemieszczenia tzw. krążka stawowego. Nieprawidłowe ułożenie krążka daje nieprawidłowe funkcjonowanie stawu, co z kolei jest przyczyną wadliwej pracy mięśni głowy, szyi i ramion. Odczuwalny jest dyskomfort oraz ból, który często przypomina migrenę. Wielu pacjentów latami bezskutecznie leczy ten ból u lekarzy różnej specjalności od neurologów i psychiatrów po innych specjalistów.
Bruksizm i zaciskanie zębów
Bruksizm to termin medyczny określający patologiczne tarcie oraz zaciskanie zębami żuchwy o zęby szczęki, występujące najczęściej w nocy. Choroba doprowadza do rozchwiania zębów w szczęce i żuchwie, starcia koron zębowych, pękania szkliwa, zmian początkowo zapalnych, a następnie zwyrodnieniowych w stawach skroniowych- żuchwowych, prowadzących do ograniczenia ruchów w tych stawach. Bruksizm może doprowadzić do przewlekłego bólu głowy .
Leczenie stomatologiczne bruksizmu polega na usuwaniu nieprawidłowości zgryzu oraz stosowaniu szyn i płyt ograniczających ruchy żuchwy i chroniących uzębienie. W następnym etapie naprawia się ubytki spowodowane bruksizmem. Organizm człowieka składa się z różnych części połączonych w jedną całość. Dysfunkcja jakiegoś organu ma bezpośredni wpływ na inne układy. Bóle okolic głowy, mięśni, karku oraz okołokręgosłupowych i obręczy barkowej mogą być właśnie objawem bruksizmu. Źródłem napięcia mięśni głowy i szyi są nadmierne i często asymetryczne przeciążenia w obrębie narządu żucia spowodowane wadami zgryzu, źle dopasowanymi plombami, mostami, protezami, koronami albo żucie gumy. To nie wszystkie przyczyny. Lekarze uważają, że zaciskanie zębów jest schorzeniem psychosomatycznym. Bruksizm nocny jest spowodowany zaburzeniami w ośrodkowym układzie nerwowym
Bóle głowy
Najczęstszą przyczyną bólu głowy jest upośledzenie czynności mięśni w okolicy żuchwy powstałe na skutek zaciskania i zgrzytania zębami .
Równie często przyczyną jest również dysfunkcja stawu skroniowo – żuchwowego polegająca na wadliwym położeniu tzw. krążka stawowego, który uciska nerwy i naczynia krwionośne w okolicy skroniowej co daje uporczywy ból.
Chrapanie i bezdech senny
Częstą przyczyną chrapania obok dużej nadwagi są wady zgryzu polegające na dotylnym położeniu żuchwy. Wadliwe położenie żuchwy powoduje nieprawidłowy przepływ powietrza co manifestuje się akustycznym efektem (chrapaniem) to z kolei prowadzi do bezdechu sennego. Bezdech senny to poważne zaburzenie zdrowia. Polega ono na powtarzającym się ograniczeniu przepływu powietrza podczas snu, wskutek opadania zwiotczałej tkanki odcinka dróg oddechowych w gardle, co z kolei powoduje głośne chrapanie, chwilowe wybudzenia , niedotlenienie i podwyższone ciśnienie krwi. Tysiące pacjentów z zespołem bezdechu sennego cierpi na wzmożoną senność w ciągu dnia, bóle głowy i nadciśnienie. W wielu przypadkach pomoc może przynieść leczenie za pomocą aparatu przeciw chrapaniu zakładanego na noc. Aparat wysuwa żuchwę do przodu co usprawnia proces oddychania i nie niweluje efekt chrapania oraz bezdechu sennego.
Aby uporać się z powyższymi problemami może zaistnieć konieczność leczenia ortodontycznego, implantologicznego, fizjoterapi, deprogramacji zgryzu a w końcowym etapie odbudowy funkcjonalno – estetycznej . W Felkner Estetyczna do pacjenta podchodzimy holistycznie prowadząc leczenie w zespole lekarzy rożnych specjalizacji. Podstawowym elementem kompleksowego leczenia dysfunkcji narządu żucia jest fizjoterapia stawu skroniowo – żuchwowego. W naszym gabinecie stosujemy z powodzeniem szynoterapię oraz leczenie aparatem ALF pomagając pacjentom rozpocząć nowe życie, bez bólu i z pięknym uśmiechem.